Polecane

Wyciskarka wolnoobrotowa

Wyciskarka wolnoobrotowa

Wyposażeniem kuchni każdego miłośnika świeżych soków powinna być wyciskarka wolnoobrotowa do soków. Mimo swojej dosyć wysokiej ceny (od 1000 do nawet 2500 zł) urządzenie to stanowi doskonałą alternatywę dla sokowirówek, które oddzielały sok od miąższu niezbyt dokładnie, pozostawiając do wyczyszczenia spore ilości pulpy po pracy, nagrzewając i natleniając soki (co w przypadku soków pełnych antyoksydantów nie było korzystne dla wartości odżywczych i pro zdrowotnych).

Dodatkowym minusem urządzeń takich jak sokowirówka były problemy z dokładnym wyciśnięciem soku z roślin zielonych, na przykład z pokrzywy. Warto pamiętać o tym, że inwestując w wyciskarkę wolnoobrotową, inwestujemy w swoje zdrowie na długie lata.

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Główną częścią wyciskarki wolnoobrotowej jest tak zwany ślimak wykonany z metalu nierdzewnego lub specjalnych, wzmacnianych tworzyw sztucznych (o podobnej technologii wytworzenia, co np. protezy). W zależności od modelu, wyciskarka wolnoobrotowa może mieć jeden lub dwa takie ślimaki (modele dwuślimakowe zajmują jednak dużo więcej miejsca, a ich cena sięga nawet 6000 zł), które obracając się bardzo powoli, dokładnie wyciskają sok pozostawiając niewiele suchej pulpy.

Na rynku dostępne wyciskarki wolnoobrotowe pionowe oraz poziome. Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe mają tę zaletę, że zajmują dużo mniej miejsca. Jednak ze względu na ukierunkowanie i budowę urządzenia, z reguły mają one mniej funkcji, niż wyciskarki wolnoobrotowe poziome. Poziome modele poza podstawową funkcjonalnością, mają szereg dodatkowych funkcji, takich jak robienie masła orzechowego, tahini czy nawet makaronów. Zatem jeśli mamy trochę więcej wolnego miejsca w kuchni, warto zdecydować się na urządzenie o większej funkcjonalności.

Wyciskarka wolnoobrotowa pozioma – zalety

  • wysoka jakość soku,
  • esencjonalny, gęsty sok,
  • proces wyciskania nie niszczy składników odżywczych,
  • większa wydajność materiału,
  • łatwa w utrzymaniu czystości,
  • bardzo długi okres objęcia gwarancją – nawet do 15 lat!
  • uzyskany z wyciskarki sok jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny (bardziej niż np. surowe owoce),
  • dodatkowe funkcje, takie jak mielenie, homogenizowanie, robienie musów, przecierów, czy formowanie makaronów

Wyciskarka wolnoobrotowa pozioma – minusy

  • wyciskarka pracuje wolniej niż sokowirówka,
  • ograniczenie czasu pracy ciągłej do 30 minut.
  • Natomiast pionowe wyciskarki wolnoobrotowe mają następujące zalety:

    • brak konieczności używania popychacza,
    • oszczędność miejsca,
    • dodatkowa funkcja przepłukiwania na biegu,
    • możliwość robienia koktajli owocowo-mlecznych i owocowo-jogurtowych.

    Mają tez jednak pewne minusy:

    • pracochłonność w utrzymaniu czystości,
    • niewiele dodatkowych funkcji.

    W miarę zasobności naszego budżetu domowego możemy zdecydować się również na zakup wyciskarki wolnoobrotowej dwuślimakowej, co przyspieszy proces wyciskania i rozszerzy dodatkowo funkcjonalność urządzenia. Warto zwrócić uwagę również na ilość prędkości pracy urządzenia, na to, jak długo wyciskarka może wykonywać pracę ciągłą oraz na ilość końcówek, które producent dołącza do urządzenia. Można kupić wyciskarkę wolnoobrotową, które przygotuje dla nas smoothie, lody, sorbety z mrożonych owoców i wiele więcej.

    Jak dużo czasu zajmuje mycie wyciskarki wolnoobrotowej?

    To zależy, na jaki model urządzenia się zdecydujemy. Są bowiem urządzenia bardzo skomplikowane w zachowaniu czystości i konserwacji, ale są i takie, w których po pracy urządzenia, musimy umyć tylko 3 rozkręcane elementy. Dobrze jest więc zapoznać się z dokładną budową wyciskarki do soków, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu.

    Czym różni się sok z wyciskarki wolnoobrotowej od soku z sokowirówki?

    Sok jest dużo gęstszy, są w nim cząsteczki miąższu (czyli błonnik), jeśli jest zrobiony z owoców, warzyw lub roślin bogatych w witaminy, minerały czy antyoksydanty, to w żaden sposób nie są one narażone na utratę swoich drogocennych właściwości.

    Podejmując decyzję o zakupie wyciskarki wolnoobrotowej, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

    Z jakiego surowca chcesz pozyskiwać sok? Wyciskarka wolnoobrotowa poradzi sobie z każdym, nawet ubogim w sok materiałem.
    Czy wolisz soki gęste, czy raczej klarowne? Soki z wyciskarki wolnoobrotowej są gęste i sycące.
    Czy zależy Ci na szybkości i wydajności pracy urządzenia? W zależności od parametrów i programów prędkości.
    Będziesz swojej wyciskarki używać często czy okazjonalnie? Wyciskarce lepszej jakości wyciśnięcie 1l soku zajmuje około 5 minut.
    Jak dużą wagę przywiązujesz do zdrowego stylu życia? Sok z wyciskarki jest dużo bardziej wartościowy niż soki kupowane czy nawet soki z sokowirówki.

    Zobacz także

    Wyciskarka wolnoobrotowa - Opinie i komentarze

  • Reply Kasia 22 września 2018 at 10:06

    Myślałam kiedyś o wolnoobrotowej i cały czas to mam w głowie, póki co umilam życie wyciskarką do cytrusów od Camry – bo dużo tańsza, a sok pomarańczowy do śniadania da się zrobić 🙂 może się skuszę na coś więcej w każdym razie, z drugiej strony przy niewielkich potrzebach to i sama wyciskarka do cytrusów wystarczy.

  • Reply Marzena 22 stycznia 2018 at 19:55

    Najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa kosztuje naprawdę sporo! Sama jeszcze takiej nie mam (takie moje marzenie) ale korzystam z niej w pracy. Zdecydowanie bardzo dobry sprzęt, chociaż trochę kosztuje. Dobra wyciskarka wolnoobrotowa musi mieć dużą moc, żeby dała radę z twardymi owocami i warzywami. Ale soki wychodzą z niej przepyszne, więc warto.

  • Dodaj komentarz